Ενημερωτική συνάντηση με θέμα: «Το Νέο ΕΣΠΑ 2014 - 2020 – Οι προτεραιότητες για την Α’ βάθμια Αυτοδιοίκηση»
Δημοσιεύτηκε την Τρίτη, 04 Μαρτίου 2014 07:41Η Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Α.Μ.Θ., η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης (Ενδιάμεση Διαχειριστική Αρχή) και η Ε.Ε.Τ.Α.Α. διοργάνωσαν ενημερωτική συνάντηση με θέμα: «Το Νέο ΕΣΠΑ 2014 - 2020 – Οι προτεραιότητες για την Α’ βάθμια Αυτοδιοίκηση» η οποία πραγματοποιήθηκε στην Καβάλα, την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014 στην Αίθουσα της Δημοτικής Βιβλιοθήκης.
Επισυνάπτονται:
ακολουθούν οι εισηγήσεις των ομιλητών:
- Χαιρετισμός Προέδρου ΠΕΔ/ΑΜΘ κου Κωνσταντίνου Σιμιτσή, Δήμαρχος Καβάλας
- "Το νέο ΕΣΠΑ 2014-2020 : Προτεραιότητες και Αρχιτεκτονική" κ. Ιωάννης Φίρμπας, Προϊστάμενος Ειδικής Υπηρεσίας Στρατηγικής, Σχεδιασμού και Αξιολόγησης Αναπτυξιακών Προγραμμάτων Υπουργείου Ανάπτυξης
- "Το νέο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Ανατ. Μακεδονίας και Θράκης : Στρατηγικές της Περιφέρειας ΑΜΘ, άξονες προτεραιότητας και στόχοι" κ. Κωνσταντίνος Καλούδης, Συντονιστής Ομάδας Σχεδιασμού Προγράμματος, Προϊστάμενος Γενική Διεύθυνσης Αναπτυξιακού Προγραμματισμού, Περιβάλλοντος και Υποδομών Περιφέρειας ΑΜΘ
- "Δυνατότητες χρηματοδότησης δράσεων της Αυτοδιοίκησης Α' βαθμού στο πλαίσιο του νέου ΠΕΠ ΑΜΘ - Κάλυψη ανελαστικών υποχρεώσεων βάσει κοινοτικών κανονισμών και ειδικών όρων έργου Ταμείου Συνοχής 2000-2006" κ. Βασίλης Πιτσινίγκος, Προϊστάμενος ΕΔΑ ΠΑΜΘ
- "Στρατηγικές ολοκληρωμένης χωρικής ανάπτυξης στην Περιφέρεια ΑΜΘ - Δυνατότητες αξιοποίησης των νέων εργαλείων του ΕΣΠΑ", κ. Νίκος Μίχος, Συντονιστής θεματικής ομάδας σχεδιασμού προγράμματος για τον χωρικό σχεδιασμό στην ΠΑΜΘ
- "Βήματα ενεργοποίησης και προετοιμασίας των Δήμων", κ. Ράλλης Γκέκας, Διευθύνων Σύμβουλος ΕΕΤΑΑ